הצהרת אמן
עוד בהיותי נערה נהגתי לבחון בעניין את אוכלוסיית החי והצומח שסבבה אותי באשר הלכתי. מתוך סקרנות לפענח ולהבין את סודות הטבע בחרתי ללמוד ביולוגיה.

במהלך כל שנות המחקר המדעי במסגרת לימודיי האקדמיים, תמיד עסקתי באומנות ולמדתי אומנות במסגרות שונות. רק בשלב מאוחר יותר בחיי החלטתי ללמוד אמנות בצורה מסודרת ב"מדרשה" בבית ברל.

מהר מאוד נמשכתי לצילום כשפת הביטוי שלי. איני מוצאת עניין בתיעוד נופים או דיוקנאות, אלא באיסוף אובייקטים שאני מוצאת בהם עניין, ממקורות שונים, ויצירת ארכיון של דגימות שמשמשים אותי ליצירת סצנות דימיוניות בסטודיו.

זוהי, במידה רבה, פרקטיקה מקבילה לזו של מדען האוסף דגימות ממקורות שונים ובוחן אותם במעבדה. ה"מעבדה" שלי היא חדר קטן במרתף הבית המשמש הן לצילום, תוך שימוש בפילם נגטיב שחור לבן, והן להדפסת הדימוי באמצעים המסורתיים של הדפס כסף על נייר.

האובייקטים שמעניינים אותי כמעט ולא השתנו עם השנים. אלו הם אובייקטים של זיכרון, אובייקטים מהטבע וכלי מעבדה ישנים מהמעבדה בה אני עובדת בבית הספר לרפואה של אוניברסית תל אביב. ההגיון העומד מאחורי הבחירות האלה התבהר לי בדיעבד. גדלתי בבית שהיה שקוע בזיכרונות שואה, ובתנאי מחסור, לכן חונכנו לחסוך ולשמור כל דבר, גם אם שבור או קרוע, מתוך מחשבה שעוד יהיה לו שימוש כלשהו.

החפצים הפגומים האלה, המסמנים של בית הורי, נאספו בקפידה. בינהם משפך מתכת חלוד, מפיות לבנות ישנות, צלחות אמייל פגומות, גיזרת תפירה שנמצאה תקועה מאחורי מדף בארון, אכולה ע"י חרקים, כלי גילוח ישנים עשויים אלומיניום וקעריות נוספות, פגומות, שהיו בשימוש יומיומי. בתהליך התיעוד של שרידים אלה אני מוצאת מידה רבה של נחמה בלתי צפויה. אני זוכרת את סיפור המפגש הראשון של הורי בפולין של אחרי המלחמה, שעה שניסו להתקיים ממכירת סחורות שונות שנמצאו בבתי גרמנים שחיו בפולין וברחו לגרמניה. האם מפיות הלבנות האלה, שבכל אחת רקומים ראשי תיבות שונים, הם חלק מהסחורות האלה?

החפצים שאני אוספת מהטבע משמשים לביום סביבה מדומיינת על ידי יצירת חלל מומצא בתוך הסטודיו, למעט מספר מקרים בהם אני מעוניינת לצלם את האובייקט במקומו המקורי בחוץ. אני שומרת את האוסף בקופסאות פתוחות ועל צלחות בסטודיו, במשך חודשים ושנים. האוסף הזה העשוי חומר אורגני משתנה במהלך השנים על ידי חרקים זעירים. כל השינויים הקטנים או המשמעותיים יותר בצבע וצורה, הופכים לחלק מפלטת האפורים המשמשת אותי לרשום את המחזוריות העדינה והרציפה של בנייה ופירוק, לידה ומוות בטבע.
חזרה >     

 
© 2014 Sarah Knoller. All Rights Reserved.